poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Info Witaminy

Witaminy dla sportowców

Kompleksów witamin jest tyle, że ciężko wśród nich znaleźć ten najlepszy i najbardziej odpowiadający naszym preferencjom. Prowadząc aktywny tryb życia i niemal codziennie uprawiając sport, musimy pamiętać, że nasz organizm ma nieco inne wymagania, niż ten nie nastawiony na intensywny wysiłek.
W pocie, podczas wysiłku, tracimy wiele cennych mikroelementów i pierwiastków, a niektóre witaminy mają istotny wpływ na naszą ogólną sprawność, a także właściwe funkcjonowanie mięśni, układu krwionośnego czy nerwowego. Na które związki chemiczne powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę?
Magnez, potas i wapń to pierwiastki, z których niedoborem sportowiec nie jest w stanie podjąć wysiłku. Niedostateczna ich ilość w organizmie zaburza pracę mięśni, serca, powoduje silne zmęczenie, brak koncentracji, znużenie, a w skrajnych przypadkach nawet omdlenia. Wśród witamin natomiast najistotniejsze są: witamina A i C (silne przeciwutleniacze, wspomagają regenerację tkanek), grupa B (wpływa na skuteczniejszą, szybszą regenerację organizmu) oraz witamina E (chroni komórki przed zniszczeniem).