środa, 24 lipca, 2024

Info Witaminy

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B mają wyjątkowy wpływ na aktywny fizycznie organizm. Są szczególnie istotne w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz w przemianach metabolicznych. W związku z jeszcze większym zapotrzebowaniem na witaminy podczas realizacji planu treningowego – warto sięgnąć po skuteczne suplementy diety.
Witamina B1, tiamina, to koenzym, który bierze udział w przemianach energetycznych, wykorzystywaniu spożywanych kalorii oraz we wzmacnianiu układu nerwowego. Witamina B2, ryboflawina to z kolei mikroelement odpowiedzialny za odtruwanie i oczyszczanie organizmu, ale również za produkcję energii. Bardzo istotnym mikroelementem jest również witamina B12, tzw. kobalamina. Nieco zapominana w kompleksach witaminowych dla sportowców, jest odpowiedzialna za produkcję energii, metabolizm, prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego.
Fakt intensywnego treningu oraz wypłukiwania drogocennych substancji może doprowadzić do poważnych niedoborów witamin z grupy B. Szacuje się, że znaczny procent ludności z rozwiniętych krajów świata boryka się z tym problemem, co wynika głównie z gorszej jakości produktów zwierzęcych.