środa, 24 lipca, 2024

Info Witaminy

Witaminy – antyoksydanty istotne dla sportowców

Regularne i intensywne treningi na dobre zmieniają tryb życia i metabolizm w organizmie człowieka. Aktywność fizyczna doprowadza do tzw. stresu oksydacyjnego. Wzmożone wydzielanie potu i wody w postaci moczu prowadzi do szybkiego wypłukiwania się drogocennych mikroelementów. Dlatego nie można zapominać o witaminowych suplementach diety.
Wśród najsłynniejszych antyoksydantów znajdują się witaminy z grupy C, B, E i A. Stereotypowe podejście do witamin każe nam myśleć, że są odpowiedzialne jedynie za odporność przed przeziębieniem. Nic bardziej mylnego. Witaminy biorą udział w niemal każdym procesie, zachodzącym w ludzkim ciele, w tworzeni enzymów, w trawieniu, wykorzystywaniu energii i wielu innych.
Możemy wyróżnić tylko kilka zadań, jakie spełniają w naszym organizmie witaminy. Witamina C wpływa m. in. na ochronę stawów produkując niezbędny kolagen, ponadto jest jednym z najistotniejszych antyoksydantów. Witamina E to silny przeciwutleniacz, ma duże znaczenie w regeneracji komórek po treningu. Kompleks witamin, bądź spożywanie ich w naturalnych pokarmach jest zdecydowanie wskazane podczas wzmożonej pracy na siłowni.