piątek, 29 września, 2023

Info Witaminy

Witaminki, witaminki dla każdego!

Witaminy są to związki, których organizm człowieka nie może sam wytwarzać, są one jednak niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Muszą więc być dostarczane z zewnątrz, pod postacią suplementów albo wraz z pożywieniem.
Do najważniejszych witamin zaliczyć można między innymi witaminy z grupy B. Witamina B1 wspiera ona odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego. B2 między innymi czuwa nad prawidłowością w funkcjonowaniu narządu wzroku. Witamina B6 oddziałuje na przemianę białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Natomiast witamina B12 bierze udział w procesie metabolicznym tłuszczów i węglowodanów.
Kolejną bardzo ważną witaminą dla organizmu jest witamina C. Jest to silny antyoksydant, chroni przed różnymi szkodliwymi substancjami oraz zwalcza wolne rodniki. Zwiększa również odporność organizmu.
Witamina PP pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu, z kolei witamina K bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Witamina D jest odpowiedzialna za układ kostny, a witamina A ma istotny wpływ na procesy wzrostowe.