piątek, 29 września, 2023

Info Witaminy

Niebezpieczne przedawkowanie witamin

Wielu z nas sądzi, że witaminy to związki, które nigdy nam nie zaszkodzą, że możemy sięgać po nie bez najmniejszych nawet ograniczeń. Tymczasem okazuje się, że wcale tak nie jest.
Czym są witaminy?
Mianem witamin określa się związki chemiczne o charakterze organicznym, których nasz organizm nie potrafi wyprodukować sobie samodzielnie. Jednocześnie są one niezbędne do tego, aby praca ciała przebiegała w sposób prawidłowy. W większości wypadków dodatkowa suplementacja nie jest niezbędna. Kiedy jednak uprawiamy sport, zażywamy antybiotyk lub tabletki antykoncepcyjne lub ciężko pracujemy (zarówno fizyczne, jak i umysłowo) organizm należy dodatkowo wspomóc.
Tolerancja witamin
Witamin to preparaty, które również należy uznać za leki. W związku z tym nie w każdej sytuacji będą one dobrze tolerowane. W sytuacji, kiedy organizm dostanie ich zbyt dużo mogą pojawić się problemy ze zdrowiem. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku witaminy A oraz D. Należy więc pamiętać, aby każdy suplement przyjmowany był zgodnie z zaleceniami, które podawane są na opakowaniu.